Organizator logistyczny

Warsztaty

1. Żywienie pacjentów onkologicznych

koordynator ds. Żywienia Klinicznego mgr Anna Kamińska, dr Anna Sapeta-Rączka

Podczas warsztatów „Żywienie pacjentów onkologicznych” zostaną poruszone następujące zagadnienia:

1. Modyfikacje diet pacjentów w zależności od umiejscowienia nowotworu, sposobu leczenia (chemioterapia, radioterapia, hormonoterapia) oraz wybranych powikłań leczenia onkologicznego (m.in. nudności, brak apetytu, zmiana smaku).
2. Stosowanie doustnych preparatów medycznego przeznaczenia w trakcie leczenia choroby nowotworowej (propozycje posiłków o zwiększonej wartości odżywczej i energetycznej).
3. Case study - przedstawienie stanu odżywienia, powikłań metabolicznych prowadzących do realnego zagrożenia życia u dwóch pacjentów onkologicznych. Refeeding Syndrome – wytyczne w leczeniu.
4. Kwalifikacja do założenia PEG/PEJ. Akceptacja gastrostomii – jak przezwyciężyć trudności?

2. Zmiana nawyków żywieniowych u pacjenta onkologicznego - diagnozowanie psychospołecznych zasobów i barier w planowaniu adekwatnego wsparcia

dr hab. Beata Ziółkowska, prof. UKW, dr Dorota Łoboda

Warsztat przeznaczony jest dla osób pracujących z pacjentami chorymi onkologicznie i/lub ich rodzinami. Główny cel zajęć to kształtowanie/ wzmacnianie umiejętności rozpoznawania czynników ułatwiających i utrudniających zmianę nawyków żywieniowych i normalizację masy ciała. Od trafnej diagnozy zależy bowiem dobranie odpowiednich form psychologicznego wsparcia pacjenta i jego bliskich.

Uczestnicy warsztatu, w oparciu o historię pacjenta, pracować będą kolejno nad rozpoznaniem i zdefiniowaniem problemu, jaki go dotyczy; planowaniem zmiany z uwzględnieniem barier i zasobów w funkcjonowaniu pacjenta i jego środowiska; sformułowaniem konkretnych zadań służacych wdrożeniu zmiany i sposobów ich ewaluacji; rozważeniem warunków trwałości wprowadzonej zmiany.