Organizator logistyczny

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a onkologia

Działalność Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a ściślej mówiąc Instytutu Psychologii (obecnie Wydział Psychologii)
w obszarze onkologii rozpoczęła się w z początkiem XXI wieku. Cele jakie postawiono sobie to rozwój bydgoskiej psychoonkologii, którą realizowano poprzez nowatorskie badania naukowe, praktyki studenckie na kierunku psychologii oraz wspieranie osób chorych.

Badania naukowe realizowane były dzięki pozyskiwanym grantom naukowych, pracom magisterskich i doktorskim. Tematyka tych prac była bardzo różnorodna i dotyczyła takich zagadnień jak: psychologiczne aspekty przebiegu chorób nowotworowych, znaczenie zachowań zdrowotnych w okresie okołooperacyjnym, znaczenie objawów depresyjnych, lęku przed nawrotem choroby dla radzenia sobie z chorobą, jakość życia u osób chorych, czy wpływ chemioterapii na funkcjonowanie poznawcze.

Praktyki studenckie w zakresie psychoonkologii rozwijają u studentów umiejętności udzielania wsparcia pacjentom chorym onkologicznie
i są prowadzone na różnych oddziałach klinicznych Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Studenckie Koło Psychoonkologii
Kilka lat temu, na Wydziale Psychologii UKW, powołano również Studenckie Koło Psychoonkologii, które oprócz prowadzenia badań naukowych, organizuje spotkania z osobami chorymi, psychoonkologiami, lekarzami, wspiera inicjatywy na rzecz pomocy osobom chorym onkologicznie. Koło naukowe współpracuje także w dziedzinie profilaktyki z Zakładem Profilaktyki
i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.